کد مطلب : Culture 'en' is a neutral culture. It cannot be used in formatting and parsing and therefore cannot be set as the thread's current culture.  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1299   |   تاریخ درج: Thursday, July 14, 2016   |   ساعت: 5:51 PM   |   منبع / نویسنده مطلب: شرکت آذر انرژی تبریز

 

طراحی و ساخت ساختمانهای کروی شکل

نسان از دیرباز در زمینه معماری در تمدن چند هزاره خود به تجربه دریافته بود که استفاده از طاقهای گنبدی در برابر بناهای مکعبی شکل از مقاومت بالاتری برخوردار است .


 

نگاهی به سازه های قدیمی شاه عباسی ها ، کاروانسراها ، حمام ها و به ویژه مساجد می تواند تاییدی بر این مدعی باشد که در مقابل دیگر ساخته های دست بشر در مقابل زلزله از خود مقاومت بیشتر و بهتری نشان داده اند .

در طبیعت نیز ساختار مولکولی C60 است می تواند الگویی برای این نوع سازه ها باشد .کربن در طبیعت دارای 5 آلوتروپ الماس،گرافیت،نانولوله،کربن بی شکل،فلورن (Flouren) می باشد. فلورن نخستین مولکول کروی شناخته شده با کربن مرتب شده در قالب کره ای به شکل توپ فوتبال می باشد . فلورن ها از نظر مکانیکی مولکولهای  بیش از حد قوی هستند و تحمل فشارهای بسیار زیاد را دارند به طوری که پس از تحمل فشار حدود 3000 اتمسفر به شکل اولیه خود ( ساختار کروی فلورن) بر میگردند .

شرکت آذر انرژی تبریز در یک حرکت کاملا نوآورانه و ابتکاری و با الهام گرفتن از مولکول c60 اقدام به صنعتی سازی بناهای کروی شکل نموده که دارای مزایای زیر می باشد:

1- استحکام بالا
2- تولید و نصب سریع   
3- پایین بودن قیمت تمام شده
4 -ضد زلزله بودن

این نوع سازه ها کاربردهای وسیعی درراستای کاربری های مسکونی ، فضاهای نمایشگاهی ،کمپ های اقامتگاهی و توریستی ،سازه های ویلایی، سالن های ورزشی و تالارهاو....... را دارد.

با توجه به سبک بودن قطعات و اتصالات آن می توان در جاهای صعب العبور و کوهستانی بعنوان پناهگاه های کوهنوردان استفاده کرد.
و همچنین به دلیل نصب سریع آن می توان در شرایط بحرانی (عوامل طبیعی و غیر طبیعی) به منظور اسکان موقت مورد استفاده قرارگیرد. از کاربردهای دیگر آن میتوان به ساخت پل به دلیل مقاومت بالای آن اشاره کرد.

Share نسخه مخصوص چاپ